Logo
Neviete si rady? Zavolajte.
(Po-Pia, 8-18 hod.)
0 ks
za 0 €
Nákupný košík je prázdny
Potrebujete poradiť? Neváhajte nás kontaktovať.
Novinky
24.06.2019
GAIAM - Novinka na Slovensku - zľava 20 % už len do 22.10.2019
Prvý krát na Slovensku top produkty na jógu značky GAIAM. Krásne, ekologické a v skvelej kvalite. Kto nevyskúša neuverí :)  Využite uvádzaciu zľavu... čítať celé
24.06.2019
Novinka - Ajurvédske čaje AMAIVA
Podte si vybrať s našich čajov AMAIVA. V našej ponuke nájdete zelené bio čaje, čierne čaje a zmesi ajúrvednských čajov. Okrem toho u nás najdete výživ... čítať celé
Zobraziť všetky novinky
Nepremeškajte novinky, akcie a zľavy!

Môžete sa kedykoľvek odhlásiť. Zasielame raz za 14 dní.

 1. Úvod
 2. Ajúrveda

Ajúrveda

Ajurvéda sa považuje za najstaršiu vedu o liečení. Slovo ájurvéda znamená „veda o živote“. Pochádza z Indie, je staršia ako päťtisíc rokov a často sa označuje za „matku všetkých medicín“. Pochádza zo starovekej kultúry a tisíce rokov ju ústne odovzdávali majstri svojim žiakom.

Ájurvéda kladie veľký dôraz na prevenciu a vedie človeka k zdraviu takým spôsobom, že ho nabáda k tomu, aby venoval pozornosť svojej celkovej životnej rovnováhe, správnemu mysleniu, výžive, životnému štýlu a užívaniu bylín. Znalosti z ájurvédy nás učia ako dosiahnuť rovnováhu tela, mysle a vedomia v súlade s individuálnou konštitúciou a aké zmeny v životnom štýle je potrebné vykonať, aby sme túto rovnováhu dosiahli a dlhodobo si ju udržali.

Podstata ajúrvedy

Rovnako ako každý má jedinečný odtlačok prsta, podľa ájurvédskeho presvedčenia má každý človek jedinečnú štruktúru energie.

Ide o špecifickú kombináciu fyzických, mentálnych a emocionálnych vlastnosti. Existujú tri základné typy energie tzv. dóši prítomné v každom človeku.

 

Tri Dóše: Váta, Pitta a Kapha

Podľa ájurvedskej teórie sú telesné a duševné funkcie človeka ovládané tromi elementárnymi silami nazývanými dóše. Sú to Váta, Pitta a Kapha. Kombinácia vzduchu a vesmíru vytvára dóšu Váta. Oheň a voda sú charakteristické pre dóšu Pitta (funguje na princípe premeny a metabolizmu). Zem a voda tvoria princíp stálosti, dóšu Kapha. Na to, aby sa tekutiny a živiny potrebné pre fungovanie tela dostali do buniek, potrebujú energiu. Energia je potrebná aj na spracovanie (metabolizmus) živín v bunkách, ich premazanie a zachovanie bunkovej štruktúry.

Váta je energia pohybu, pitta je energia trávenia alebo metabilizmu a kapha predstavuje energiu premazávania a štruktúry. Každý jedinec je neopakovateľnou kombináciou týchto troch princípov, vznikajúcou v okamihu počatia. Tvorí sa tak jeho základný konštitučný typ, ktorý sa dá v priebehu života ovplyvňovať, ale jeho podstata zostáva nemenná. Pre väčšinu ľudí je typické, že prevláda jeden alebo dva princípy (napr. váta-pitta, pitta-kapha a pod). Ak je niektorá z dóš v nerovnováhe, naše telo na to odpovie prostredníctvom nejakej choroby. Zdravý človek má dóše v rovnováhe. Základným pricípom liečby v ájurvéde je obnoviť harmóniu alebo rovnováhu troch dóš. Terapia v ájurvéde je individuálne zameraná. Zahrňuje aromaterpiu, bylinnú liečbu, cvičenia, dychové cvičenia, dietu, detoxikačnú terapiu, jógu, marma terapiu, meditáciu, masážnu terapiu, terapiu farbami a kameňmi.

Je dôležité si uvedomiť, že ájurvéda ľudí nedelí len na tri skupiny – Váta, Pitta a Kapha. Existuje množstvo kombinácií a odchýliek založených na týchto troch energiách. Pri narodení tieto zložky dostáva človek v rôznych pomeroch a keď zomrie, ich aktivita sa končí. Päť prvkov sa vracia do svojho pôvodného stavu. Váta, Pitta a Kapha sú rovnako významné a u každého z nás sa v nejakej miere vyskytujú. 

Počas života sme vystavení množstvu vnútorných a vonkajších vplyvov, ktoré narušujú pôvodnú rovnováhu a môžu zmeniť našu konštitúciu. Medzi emočné a fyzické stresy patrí napríklad emočný stav, výživa a voľba potravín, ročné obdobie a počasie, fyzické zranenie, pracovné a rodinné vzťahy. Pokiaľ týmto faktorom rozumieme, môžeme prijať opatrenia, ktoré neutralizujú alebo minimalizujú ich účinok alebo odstránia príčiny nerovnováhy a pomôžu nám obnoviť pôvodnú konštitúciu. Rovnováha predstavuje prirodzený poriadok, nerovnováha neporiadok (chaos). Zdravie je poriadok, choroba jeho narušenie. Pokiaľ pochopíme podstatu a štruktúru chaosu, môžeme opäť nastoliť poriadok.

 

VÁTA je jemná energia pohybu

Predstavuje princíp pohybu, ovláda vegetatívne pohyby tela. Sprostredkováva výmenu a pohyb látok a tekutín medzi jednotlivými orgánmi, koordináciu metabolizmu a jednotlivých systémov v tele, je zodpovedná za dýchanie, peristaltiku i činnosť srdca. Má na starosti výmenu informácií v nervovej sústave, vďaka nej rozvíjame aj „pohyb“ svojich myšlienok, mentálnu aktivitu a komunikáciu. V ľudskom tele má Váta na starosti a riadi dýchanie, žuvanie, prehĺtanie, krvný obeh a srdcový tep, pohyb muskulo-skeletárneho (tj. svalovo-kostného) systému, činnosť nervového a tráviaceho systému, vrátane posunu potravy zažívacím traktom a vylučovanie všetkých odpadových látok.

Ak je váta v rovnováhe, podporuje kreativitu a flexibilitu. V nerovnováhe je váta príčinou strachu a úzkosti.

 

PITTA sa prejavuje ako metabolický systém tela

Pitta je princíp asimilácie, premeny a trávenia. Naše telo prijíma a spracováva nielen potravu, ale aj informácie a myšlienky zo sveta okolo nás. Medzi trávením, spôsobom myslenia a povahou existuje úzka súvislosť. Pitta rozhoduje o metabolizme, zraku, pleti, telesnej teplote, ale aj o inteligencii a emóciách. Pitta riadi trávenie potravy a nápojov, premenu živín, v organizme a tiež spracovanie myšlienok a nápadov v mysli. Ovplyvňuje funkciu zraku a zabezpečuje telesnú teplotu. 

Ak je pitta v rovnováhe podporuje chápanie a inteligenciu. Nevyrovnaná pitta spôsobuje hnev, nenávisť a žiarlivosť.

 

KAPHA je energia, ktorá formuje telesné štruktúry

Kapha znamená fyzickú silu a vitalitu. Reprezentuje princíp uchovávania, narastania a stability. Jej hlavnou úlohou je vytváranie opory, na telesnej úrovni sa stará hlavne o svalové, tukové tkanivo a kvalitu kostry. Kapha je veľmi dôležitá pre zachovanie života, pretože uchováva v tele látky potrebné pre rast a obnovu buniek, výrazne ovplyvňuje silu imunitného systému a podieľa sa na tvorbe plazmy, všetkých sekrétov v tele a synoviálnej tekutiny, umožňujúcej pohyb kĺbov. Na mentálnej úrovni je protipólom Váty, predstavuje pokoj, trpezlivosť a stálosť. Kapha sa skladá z prvkov Zeme a Vody. Poskytuje fyzický základ pre energiu Váty a Pitty, výživu kĺbom a štruktúrnu podporu tela vo forme svalového, tukového a kostného tkaniva.

V stave rovnováhy sa kapha prejavuje láskou, pokojom a zmierlivosťou. Pri nerovnováhe spôsobuje pripútanosť, chamtivosť a závisť.

V živote sa stretávame s množstvom úloh a príležitostí. Je veľa vecí, nad ktorými nemáme kontrolu, čo však vieme ovplyvniť je naša výživa a životný štýl. Vhodná výživa a životný štýl posilňujú telo, myseľ a naše vedomie.

Cena:
Výrobca
Výrobca
Zobrazujem 1-4 z 4
  Amaiva Výživový doplnok Quick Basic
  0 hodnotenie
  17,90 €
  17,90 €
  skladom 9 ks
   Amaiva Výživový doplnok Kardio caps
   0 hodnotenie
   19,90 €
   19,90 €
   skladom 10 ks
    Amaiva Výživový doplnok Koenzym Q10
    0 hodnotenie
    Bežná cena 29,90 €
    25,41 €
    25,41 €
    skladom 9 ks
     Amaiva Výživový doplnok Maca plus
     0 hodnotenie
     Bežná cena 29,90 €
     25,41 €
     25,41 €
     skladom 3 ks
     Produktov na stránku 255075
     Nepremeškajte novinky, akcie a zľavy!

                                                      

      

      
     Kontakty
     Ing. Anna Moščáková, PhD.
     (Po-Pia, 8-18 hod.)
     Vytvorené na Eshop-rychlo.skEshop-rychlo.sk