Ako si vybrať správnu podložku na cvičenie jogy, pilates a fitness?

Pred 15 rokmi existoval len jeden základný typ podložiek na jógu. Išlo o podložky vyrobené z PVC, ktoré sa vyznačovali vysokou lepivosťou. Mohli ste si zakúpiť buď modrú alebo fialovú podložku. V súčasnosti je sortiment podložiek podstatne väčší a každý človek si môže vybrať to čo mu najviac vyhovuje.

Okrem farby a dizajnu, ktorý vyhovuje práve Vám, musí byť Vaša podložka na jógu vo všetkých Vašich pózach stabilná, ľahko skladovateľná a prenosná, ale zároveň pohodlná a príjemná na dotyk. Výber samozrejme ovplyvní aj to či chcete byť šetrní k životnému prostrediu. Všetky tieto vlastnosti podložky vplývajú na jej výrobu, nato aká bude jej štruktúra a z čoho bude vyrobená jej povrchová štruktúra.

V tomto článku Vám pomôžeme pri výbere podložky, tak aby vyhovovala práve Vášmu spôsobu cvičenia, prioritám, životnému štýlu, hodnotám a samozrejme rozpočtu. Bude to pre Vás tá najlepšia a najvhodnejšia podložka na cvičenie jógy!

Pri výbere vhodnej podložky je dôležité zvážiť nasledujúce vlastnosti podložiek a porovnať ich s Vašimi potrebami:

  1. Hrúbka
  2. Materiál
  3. Textúra
  4. Priľnavosť
  5. S ohľadom na životné prostredie
  6. Cenové rozpätie
  7. Štýl a dizajn

 

1.Hrúbka

Prečo je to také dôležité? Hrúbka vašej podložky na jogu ovplyvňuje to aká je pohodlná. V prípade, ak bude príliš tenká, v priebehu výpadu si budete búchať koleno. Kompromisom je vybrať si takú podložku, ktorá stlmí náraz, ale zároveň nebude sťažovať precítenie spojenia s podlahou.

Máte nasledujúce možnosti:

Štandardná podložka na jogu je hrubá asi 3-4 mm, zatiaľ čo najhrubšia je asi 8 mm. Existujú tiež podložky extra tenké a označujú sa často ako cestovné podložky na jógu a sú hrubé 1,5 mm. Majú nízku hmotnosť a ľahko sa skladajú vďaka čomu ich jednoducho zbalíte do kufra či do príručnej batožiny.

Základný sprievodca nákupom

Zvážte:

  • Vaše skladovacie možnosti. Podložka musí mať doma svoje miesto.
  • Prenos podložky na hodinu jogy. Čim hrubšia podložka, tým je objemnejšia a ťažšia.
  • Chcem pri precvičovaní Asán cítiť priame spojenie s podlahou?

V prípade, ak nemáte dostatok úložného priestoru, tak si vyberte podložku s hrúbkou od 3-4 mm.

Ak Vám nevadí prenášať objemnejšiu podložku, máte radi pohodlie počas vykonávania póz alebo potrebujete lepšie odpružiť svoje kolená zvážte prémiovú podložku na jogu, ktorá je asi 5-6 mm hrubá. Ak si potrebujete zabaliť svoju rohož do kufra zaobstarajte si skladateľnú cestovnú jogovú podložku o hrúbke 1,5 - 2 mm.

 

2. Materiál

Možnosti: Väčšina štandardných jogových podložiek je vyrobená z PVC, inak známeho ako vinyl. Medzi novšie a ekologickejšie možnosti patrí prírodná a recyklovaná guma, juta a organická bavlna alebo prírodná bavlna (tkanina sa počas výroby neupravuje syntetickými povrchovými úpravami).

Pri nakupovaní sa riadte nasledujúcimi pokynmi: Ak ste alergický na latex, vyvarujte sa jogových rohoží z prírodného kaučuku. Ak sa chcete držať osvedčenej rohožes dobrou priľnavosťou, vyberte si jogínovú rohož vyrobenú z PVC, ktorá Vám vydrží viac ako desať rokov.

Okrem toho sa sústreďte aj na textúru podložky, priľnavosť a jej ekologickosť.

3. Textúra

Textúra vašej jogovej podložky určuje, akú veľkú trakciu poskytuje. Podobne ako priľnavosť podložky, textúra vplýva na precvičovanie jednotlivých póz. Poskytuje fyzické prekážky pri kĺzaní (zatiaľ čo lepivosť podložky závisí od sania). A pretože textúra ovplyvňuje to ako sa cítite na podložke, je tiež súčasťou celkového pohodlia.

Ak Vám prekáža akákoľvek nerovnosť na podložke, v priebehu precvičovania asán sa to pravdepodobne ešte zhorší. Textúra môže byť vyrobená buď človekom (napríklad vzorom) alebo môže byť diktovaná materiálmi - jutové rohože majú organickú drsnosť, zatiaľ čo rohože na jogu z PVC majú miernu a jemnú textúru.

Možnosti: Výber podložiek je taký veľký, že každý si nájde takú textúru jogovej podložky, ktorá mu bude vyhovovať - od úplne hladkej po úplne drsnú.

Základné pokyny pre nákup: Ak hľadáte jogamatku, ktorá zabraňuje pošmyknutiu a chcete sa vyhnúť rohožiam z PVC (tradičné rohože na jogu), hľadajte gumenú, jutovú alebo bavlnenú jogamatku, ktorá má vyvýšený vzor. Priľnavosť podložky, ktorú poskytuje zvýšená textúra, vám môže pomôcť zostať na mieste bez ohľadu na to, ako sa potíte a aké náročné pózy precvičujete.

Ak je pre vás najdôležitejšia hladkosť podložky, potom je pre Vás vhodná podložka z PVC. V súčasnosti sú v ponuke aj ekologicky šetrné jogové podložky, ktoré sú šetrnejšie k Zemi a sú plnohodnotnými jogamatkami na cvičenie. 

4. Priľnavosť

Prečo je to dôležité? Podložka z dobrou priľnavosťou zabráni tomu, aby ste sa posúvali a šmýkali pri precvičovaní jednotlivých póz a pri prechode z jednej pózy na druhú.

Možnosti: Jogamatky z PVC majú najvyššiu priľnavosť.

Základné pokyny pre nákup: Ak potrebujete zabezpečiť, aby sa Vám nešmýkali ruky a nohy pri praktizovaní jogových pozícii, pravdepodobne je pre Vás najvhodnejším adeptom podložka na jógu z PVC. Nezabudnite však, že tieto rohože na jogu sú priľnavé iba vtedy, keď sú čisté, takže sa o svoju podložku na jogu správne starajte. Ak si kúpite podložku na jogu z PVC, pred použitím ju umyte a keď si všimnete, že sa vaše ruky a nohy pri precvičovaní póz šmýkajú použite praktický čistiaci prostriedok na jogamatky.

5. Ekologickosť
Možnosti: Jógové podložky priateľské k Zemi sa zvyčajne vyrábajú z prírodného alebo recyklovaného kaučuku. Tieto rohože na jogu môžu tiež obsahovať prírodné materiály, ako je napríklad juta alebo organická bavlna.

Základné pokyny pre nákup: Ak je pre vás dôležitá ekologickosť, vyvarujte sa jogových rohoží vyrobených z PVC (tradičné rohože), ktoré sa nerozložia na skládkach a recyklovanie je ťažké a nákladné. Gumové, jutové a bavlnené jogamatky, hoci sú k dispozícii v rôznych hrúbkach, majú tendenciu byť hrubšie a hladšie ako PVC rohože. V ponuke je množstvo podložiek, ktoré sú ekologické, majú hrúbku, ktorá vyhovuje vašim potrebám a majú textúru (napríklad zvýšený geometrický vzor), ktorá zabraňuje preklzávaniu.

6. Cenové rozpätie
Zvyčajne bude bežná 4 mm hrubá, jednofarebná podložka na jogu vyrobená z PVC tou najlacnejšiou variantou. Od tejto ceny sa potom smerom nahor odvíja cena za vzory, logá, prémiová hrúbka podložky, antimikrobiálny povrch a špecifická textúra. Ekologické jogamatky majú tendenciu byť drahšie v porovnaní s podložkami na jogu z PVC.

7. Štýl
Keď zúžite výber podložiek na základe hrúbky, materiálu, štruktúry, priľnavosti, ekologickosti a ceny, zostáva už len jeden faktor a tým je štýl! Takže sa pustite do toho a vyberte si svoju obľúbenú farbu, vzor alebo potlač. Príjemné nakupovanie!