Ako fungujú moje čakry a ako zistím či nie sú zablokované?

Ak ste niekedy boli na hodine jogy, skupinovej meditácii alebo ste boli na reiki, váš inštruktor pravdepodobne hovoril o čakrách. Na hodinách jogy učitelia často otvárajú čakru tretieho oka, ktorá sa nachádza medzi obočím, a vysvetľujú, že je zodpovedná za ľudskú intuíciu a svetlo v každom z nás. Ale čo sú to vlastne čakry?

Doslova sa slovo „čakra“ zo sanskritu prekladá ako „koleso“ alebo „disk“ a odkazuje na duchovné energetické centrum v ľudskom tele.

R

V tele máme sedem energetických centier pozdĺž chrbtice, cez krk až po temeno na našej hlave. Systém týchto čakier vznikol v Indii medzi rokmi 1500 až 500 pred Kristom a je zaznamenaný v najstaršom texte nazývanom Védy. Védy sú najstaršie sanskrtské literárne záznamy a najstaršie spisy hinduizmu. A načo slúži spomínaných sedem čakier? Každá z nich zodpovedá špecifickým orgánom, ako aj fyzickým, emocionálnym, psychologickým a duchovným stavom bytia a ovplyvňujú všetky oblasti nášho života. V rámci týchto čakier je 'prána' alebo konečná čistá liečivá energia, ktorá je všade okolo nás a v nás, aby nás udržala zdravých, šťastných a živých.

Zatiaľ čo nie je veľa vedeckých dôkazov, ktoré by podporovali fyzické prejavy duchovnej energie, štúdium siedmich čakier a ich zosúladenia, či už prostredníctvom meditáciereiki alebo jogy vychádza z presvedčenia, že keď sú čakry otvorené a v rovnováhe, naša energia neustále voľne prúdi, čo umožňuje práne prúdiť cez ne. Ale skôr, ako sa budete môcť ponoriť hlboko do každej čakry, musíte poznať ich základné vlastnosti.

7 čakier

1. Koreňová čakra (Muladhara)  cakry koreňová

Umiestnenie: spodok chrbtice, panvové dno a prvé tri stavce

Čo to je: Myslite na svoju koreňovú čakru (v sanskrite sa nazýva Muladhara ) ako na základ domu, keď je v rovnováhe je pevná, stabilizujúca a podporná. Ako taká je zodpovedná za váš pocit bezpečia a prežitie. Je tiež spojená s čímkoľvek, čo používate na uzemnenie, vrátane základných potrieb, ako je jedlo, voda, prístrešie a bezpečnosť, ako aj s vašimi emocionálnejšími potrebami, ako je zbaviť sa strachu a cítiť sa v bezpečí. Ako dobre viete, keď máme tieto potreby naplnené, máte tendenciu mať menej starostí.

Keď je zablokovaná: Z blokád sa po čase môžu vyskytnúť rôzne ochorenia, vrátane úzkostných porúch, strachov alebo nočných môr. Fyzicky je prvá čakra spojená s problémami s hrubým črevom, s močovým mechúrom, so sekréciou alebo s problémami dolnej časti chrbta, nôh alebo chodidiel.

Rovnako ako ktorákoľvek z čakier môže byť koreňová čakra neaktívna alebo nadmerne aktívna. Nedostatočne aktívna znamená, že je zatvorená alebo nejakým spôsobom zablokovaná resp. sa netočí správnym smerom. V tomto prípade sa môžeme cítiť úzkostlivo, neisto a nebezpečne a v dôsledku toho nie sme uzemnení.

Prílišné oddávanie sa fyzickým pôžitkom, ako je jedlo alebo sex, prílišná pripútanosť k peniazom a posadnutosť pocitom bezpečia, to všetko sú znaky nadmerne aktívnej koreňovej čakry.

Farba: červená

Čo kontroluje: Otázky prežitia, ako je finančná nezávislosť, peniaze a jedlo

Prvok s ňou spojený: Zem

Kryštály s ňou spojené: červený jaspis, ónyx, hematit

Jogové pozície, ktoré ju aktivujú: Predklon so širokými nohami, póza malasana, póza hory

2. Sakrálna čakra (Svadhisthanacakry sakrálna

Umiestnenie: nad lonovou kosťou a pod pupkom

Čo to je: Druhú čakru alebo Svadhisthanu považujte za najzábavnejšiu zo všetkých siedmich čakier. Táto čakra ukrýva naše emócie, vášne a radosti – veci, ktoré nás emocionálne nasýtia a dávajú nám radosť a považuje sa za kreatívne a sexuálne energetické centrum tela.

Keď je vaša sakrálna čakra v rovnováhe, budete sa pravdepodobne cítiť skvele: Ste priateľský, vášnivý a cítite sa naplnený a zároveň vyvolávate pocity pohody, hojnosti, potešenia a radosti. Tým, že si ctíte svoje telo a kreatívne sa vyjadrujete, udržiavate energetické centrá v rotácii a plynulosti.

Keď je zablokovaná: Ak sa necítite kreatívne inšpirovaní alebo máte pociťujete nejakú emocionálnu nestabilitu, vaša sakrálna čakra môže byť v nerovnováhe. Podobne to môže súvisieť aj s fyzickou sexuálnou dysfunkciou, pričom môžete zároveň pociťovať strach zo zmeny, depresiu alebo sa rozvíja  správanie podobné závislosti.

Pri nedostatočnej aktivite môžete trpieť nízkym libidom, nedostatkom radosti zo života alebo mať hormonálne problémy a problémy s plodnosťou. Keď sme nadmerne aktívni, môžeme trpieť závislosťami, či už sexom alebo inými závislosťami, a môžeme tiež zažiť veľa emocionálnych výkyvov od veľkých vrcholov po nízke, sme ako na emocionálnej horskej dráhe.

Farba: Oranžová

Čo kontroluje: Váš pocit hojnosti, pohody, potešenia a sexuality

S ňou spojený prvok: Voda

Kryštály s ňou spojené: karneol, tigrie oko, slnečný kameň

Jogové pozície, ktoré ju aktivujú: póza holuba, póza bohyne, póza bojovníka II

3. Čakra Solar Plexus (Manipura) cakry solar plex

Umiestnenie: Nachádza sa od pupka po hrudný kôš; je spojená so všetkými vecami súvisiacimi s metabolizmom, trávením a žalúdkom.

Čo to je:  Tretia čakra je vaším zdrojom individuálnej sily, ktorá vládne nad sebaúctou. Je to čakra akcie a rovnováhy, ktorá sa zameriava na individuálnu silu vôle, osobnú silu a odhodlanie.

Keď je zablokovaná: Môžete trpieť nízkou sebaúctou, mať problémy s rozhodovaním a môžete pociťovať hnev poprípade máte problémy s ovládaním. To nie je len zlý pocit zo seba samého, ale môže vás to viesť aj k tomu, že navonok budete apatický, otáľať alebo budete žiť len z toho čo ľahko získate. Na fyzickej úrovni sa môžu prejaviť bolesti brucha, tráviace problémy alebo plynatosť.

Zablokovaná čakra solar plexu Vás prinúti bojovať s pochybnosťami o sebe a bude naším najvyšším a najautentickejším ja. Pri nadmerne aktívnej čakre solar plexu to nie je o nič lepšie: Znakmi nadmerne aktívneho solárneho plexu sú nekontrolovateľné ego – hlad po moci a egoizmus, čo vedie k manickému správaniu a hyperaktivite.

Farba: Žltá

Čo ovláda: Láska, radosť a vnútorný pokoj

S ňou spojený prvok: Oheň

Kryštály s ňou spojené: Citrín, pyrit, jantár

Jogové pozície, ktoré ju aktivujú: póza lode, pózy rotačné, bojovník III

4. Srdcová čakra (Anáhata) cakry srdcova

Umiestnenie: Nachádza sa v strede hrudníka, v ktorom je zapuzdrené srdce, týmus (ktorý hrá dôležitú úlohu vo vašom endokrinnom a lymfatickom systéme), pľúca a prsia

Čo to je: Ako centrálna čakra predstavuje štvrtá čakra (Anahata) miesto, kde sa v nás stretáva fyzické a duchovné. A ako už názov napovedá, je to všetko o láske. Je to prebudenie k duchovnému uvedomeniu, odpusteniu a službe. Keď je vaša srdcová čakra zosúladená a vyvážená, láska a súcit voľne prúdia – a to ako v zmysle rozdávania, tak aj príjmania späť. Vaše dobré vibrácie sú v podstate nákazlivé.

Keď je zablokovaná: Uzavretá srdcová čakra môže striedať smútok, hnev, žiarlivosť, strach zo zrady a nenávisť voči sebe a ostatným. Keď sme málo aktívny, môžeme byť emocionálne uzavretí a je pre nás ťažké prekonať zranenia z minulosti a odpustiť. V dôsledku toho môže byť ťažké dávať a prijímať lásku, čo má negatívny vplyv na naše vzťahy.

Ak je veľmi aktívna, môžeme byť príliš milujúci. Nemusí to brať ako problém, ale zvyčajne ide o maskovanie spoluzávislosti. Má to potom dominový efekt na naše vzťahy, pretože sme príliš závislí, žiarliví a majetnícki, s nedostatkom hraníc.

Farba: zelená a ružová

Čo riadi: Komunikácia, sebavyjadrenie a pravda

S ním spojený prvok: Vzduch

Kryštály s ním spojené: Ruženín , nefrit , malachit

Jogové pozície, ktoré ju aktivujú: Ohyby chrbta, obrátená doska, pes otočený nahor

5. Krčná čakra (Vishuddhacakry krčná

Umiestnenie: hrdlo; je spojená so štítnou žľazou, prištítnymi telieskami, čeľusťou, krkom, ústami, jazykom a hrtanom

Čo to je: Nemáte problém povedať, ako sa cítite? Potom Vaša piata čakra, ktorá je o vyslovení vašej vnútornej pravdy a o zabezpečení toho, aby boli vaše vnútorné pravdy správne odkomunikované  je pravdepodobne v rovnováhe. Krčná čakra riadi všetku komunikáciu. Je to prvá z troch výlučne duchovných čakier (na rozdiel od nižších, ktoré sa prejavujú viac na fyzickej úrovni). Keď je táto čakra pod kontrolou, ste schopní plne počúvať, ako aj hovoriť a vyjadrovať sa jasne.

Keď je zablokovaná: V prípade nedostatočne aktívnej krčnej čakry môže byť pre človeka ťažké skutočne sa vyjadriť. Človek môže doslova prehltnúť svoje slová a tým prehltnúť svoje skutočné pocity.

Okrem toho, že máte problém povedať svoju pravdu, je pre vás ťažké venovať pozornosť a zostať sústredený, alebo sa bojíte názoru iných, čo môže ešte viac brániť vašej schopnosti udržať si pravdu. Fyzicky sa táto blokáda môže prejaviť ako bolesť hrdla, problémy so štítnou žľazou, stuhnutosť krku a ramien alebo tenzné bolesti hlavy.

Znakom nadmerne aktívnej krčnej čakry je nadmerná intenzita rozprávania, prílišná panovačnosť a prehnaná kritickosť alebo odsudzovanie ostatných.

Farba: Modrá

Čo ovláda: Intuícia, predstavivosť a múdrosť

Prvok s ním spojený: Éter

Kryštály s ním spojené: Lapis lazuli, akvamarín, kyanit

Jogové pozície, ktoré ju aktivujú: póza ryby, póza pluhu

6. Čakra tretieho oka (Ajna) cakry 6

Umiestnenie: medzi obočím; riadi orgány očí, hlavy a spodnej časti mozgu vrátane hypofýzy

Čo to je: Nenechajte sa zmiasť jeho názvom. Tretie oko alebo Ajna čakra je v skutočnosti vašou šiestou čakrou a údajne riadi vašu intuíciu – plus schopnosť ju rozpoznať a napojiť sa na ňu. A čo viac, o treťom oku sa hovorí, že je tiež zodpovedné za všetky veci medzi vami a vonkajším svetom a slúži ako most medzi nimi. Umožňuje vám nahliadnuť cez akékoľvek ilúzie a vidieť jasný obraz.

Keď je zablokovaná: Môžete mať problém napojiť sa na svoju intuíciu, dôverovať svojmu vnútornému hlasu, naučiť sa nové zručnosti. V prípade a ak sú vaše spodné čakry – koreňová, sakrálna, čakra solar plexusu a srdcová čakra v nerovnováhe, pravdepodobne bude v nerovnováhe aj čakra tretieho oka, čo môže spôsobiť, že sa budete správať viac odsudzujúco, odmietavo a introvertne.

S nedostatočne aktívnou čakrou tretieho oka môžeme veci príliš intelektualizovať a snažiť sa veci „vyriešiť“, čo môže viesť k pocitu preťaženia a vyčerpania a odpája Vás to potom od sily našej vlastnej intuície. V dôsledku toho sa môžeme báť a nedôverovať procesu života a mať obavy z budúcnosti."

Blokáda tretieho oka je spojená so širokým spektrom problémov, vrátane depresie, úzkosti a viac odsudzujúceho postoja – zatiaľ čo fyzicky sa hovorí, že spôsobuje bolesti hlavy, závraty a množstvo ďalších problémov so zdravím mozgu. Medzitým, mať doširoka otvorené tretie oko môže viesť k príliš aktívnej predstavivosti a mysle, ktorá uteká od reality.

Farba: Indigo

Čo ovláda: Vnútornú a vonkajšiu krásu, duchovné spojenie

S ním spojený prvok: Svetlo

Kryštály s ním spojené: Ametyst, fluorit purpurový, labradorit

Jogové pozície, ktoré ju aktivujú: póza dieťaťa, póza delfína, póza orla

7. Korunná čakra (Sahasrara)cakry korunná

Umiestnenie: vrch hlavy

Čo to je: V sanskrte známa ako Sahasrara alebo čakra „tisíc okvetných lístkov“. Je centrom osvietenia a nášho duchovného spojenia s naším vyšším ja, ostatnými a v konečnom dôsledku aj s tým božským. Keď je v rovnováhe, naše vedomie je čisté, rozpínajúce a cítime sa byť súčasťou obrovského vesmíru.

Keď je zablokovaná: S nedostatočne aktívnou korunnou čakrou sa môžeme cítiť apaticky, energeticky otupení a cítiť pocit odpojenia, čo vedie k nedostatku smeru a zmyslu života. Na rozdiel od iných čakier sa korunná čakra často úplne otvorí iba prostredníctvom špecifických jogínskych alebo meditačných cvičení.

Nadmerne aktívna korunná čakra sa často prejavuje ako túžba po materiálnych veciach, ktoré sa nikdy nezdajú byť uspokojené. Chamtivosť, povrchnosť a arogancia majú často za následok odpojenie od ostatných, ako aj od vesmíru.

Čo ovláda: Vnútornú a vonkajšiu krásu, duchovné spojenie

Farba: Fialová

Prvok: Žiadny

Kryštály s ním spojené: selenit, číry kremeň, lepidolit

Jógové pozície, ktoré ju aktivujú: stoj na hlave, póza na strome, savasana