Jóga pre zaneprázdnené mamičky. Päť póz, ktoré môžete robiť kdekoľvek a kedykoľvek

Joga preukázateľne zlepšuje fyzické a duševné zdravie, ktoré ako všetci vieme, je v tomto stresujúcom období života také dôležité! Ak túžite po tom, aby sa joga stala pre Vás každodennou rutinou, prinášame päť pozícii, vďaka ktorým si zacvičíte kedykoľvek a kdekoľvek.

Byť mamou je v živote ženy veľká výzva. Niektoré z nás sa na to pripravujú celé roky, vyštudujú vysokú školu, precízne plánujú svoju budúcnosť a pri tom zabúdajú nato, že roky idú. Iné zas žijú s touto myšlienkou od detstva a netrápia sa detailmi ako sa budú o svoje dieťatko starať  alebo ho vychovávať. Je úplne jedno, v ktorej skupine ste sa našla. Ja matka dvoch detí som od mala túžila mať dve rozkošné detičky. Považovala som sa za trpezlivú a milujúcu, no niekedy, keď ma moji dvaja čertíkovia, synovia vytočili do nepríčetnosti, zamýšľala som sa nad tým, že prečo som zas raz nezvládla túto situáciu. Neraz som rozmýšľala, čo urobiť preto, aby som našla v sebe takú rovnováhu, z ktorej by ma nedokázal dostať nikto. Každodenný kolobeh okolo detí, rodiny, upratovanie a neskôr popritom aj práca nás núti bežať celodennú štafetu, čo sa nám často časom preukáže aj na zdraví. Ja som nebola výnimkou. Preto je dôležité myslieť tiež aj na seba. Nájdime si v priebehu dňa čas a skľudnime sa aj v priebehu hektických dní. 

1. HLBOKÝ PREDKLON

     

Zmena polohy tela, ako napríklad hlboký predklon, má na telo pozitívne účinky ako:

  • Zlepšenie cirkulácie
  • Zlepšuje imunitu
  • Zvyšuje energiu
  • Podporuje relaxáciu
  • Zabezpečuje lepšiu rovnováhu

Predklon posilňuje a napína svaly na nohách, bokoch a chrbtici. Aby ste ochránili dolnú časť chrbta, držte kolená mierne ohnuté. Túto pozíciu môžete precvičovať držiac sa prebaľovacieho pultu či kočíka. Sústreďte sa na to, aby Vaša chrbtica bola vyrovnaná.

 

2. POZÍCIA STROMU

Udržiavanie rovnováhy, ako napríklad pri pozícii stromu, je skvelé pre zlepšenie sústredenia sa a pomáha nám precítiť náš dych. Ak sa cítitie byť vyvedená z miery, používajte pózu stromu na skľudnenie a nastolenie rovnováhy.

Nohy rozkročte od seba na šírku bokov. Niekoľko krát sa zhlboka nadýchnite a zdvihnite ľavú nohu. Podľa vašej rovnováhy, chodidlo opačnej nohy oprite celou plochou o lýtko alebo až o vnútorné stehno opornej noh. Oporná noha je cez chodidlo pevne zakorenená do podložky pomocou troch balančných bodov (veľký palec, malíček a päta) a koleno je mierne pokrčené v kolene. Panva je podsadená, hrudník je vypnutý, chrbtica vyrovnaná. Ak je Vaša pozícia stabilná môžete ruky pomaly zdvihnúť hore nad hlavu a dlane spojiť do pozície Namaskar. Nohy vystriedajte. 

 

3. POZÍCIA MAČKY

Pozíciu mačky môže precvičiť  na podlahe, na všetkých štyroch v sede na stoličke či na balančnej lopte. Je to jednoduchá sekvencia, pri ktorej zabočíte chrbtom a stlačíte priestor medzi lopatkami, ak ste na všetkých štyroch, alebo ak sedíte na zadnej strane stoličky.  Dlane si dáme pod ramená a kolená pod bedrový kĺb. S nádychom otvárame hrudník, prehneme chrbát a vyťahujeme sa. S výdychom zaguľatíme chrbát. Striedame niekoľkokrát, kým cítime príjemné uvoľnenie celej chrbtice.

Je to skvelá póza na zmiernenie pocitov úzkosti alebo strachu. Ľahko sa vykonáva v rôznych prostrediach, od klasickej stoličky, až po kúpeľňu, na posteli alebo na podlahe vašej obývačky. Ak praktizujete jogu uprostred detí, je to naozaj zábavný spôsob, ako zapojiť svoje deti do jogy.

 

4. ŠTVRTÁ POZÍCIA V STOJI

Toto je jednoduchá pozícia, ktorá sa dá vykonávať takmer kdekoľvek. Ak sa chcete dostať do tejto pozície, ohnite nohy v kolenách a posaďte sa, akoby ste si chceli sadnúť na stoličku a presunte svoju váhu na päty. Potom zdvihnite jednu nohu a preložte ju cez opornú nohu, takže váš členok bude uložený na stehne.

Táto pozícia pozitívne vplýva na na nohy, boky, lýtka a svaly Piriformis. Neumiestňujte členok priamo na koleno. Ak máte problémy s kolenami, výhodnejšie je pre Vás cvičiť túto pozíciu v ľahu na chrbte.

 

5. POLOHA V SEDE NA ŠPIČKÁCH

Táto jednoduchá pozícia pochádza z praxe Yin Yoga a pomáha otvárať dolné meridiány tela. Týchto meridiánov je 6 šesť a sú to meridián pečene, žlčníka, obličkiek, močového mechúra, sleziny a žalúdka. Jednoduchým kľačaním s polohou prstov na špičkách môžete tieto spodné meridiány jemne uvoľniť.

Túto pozíciu môžete udržať až 2-3 minúty. Ak robíte túto pózu prvý krát môže sa stať, že v nej vydržíte len chvíľočku. Čím časťejšie však budete tuto pozíciu precvičovať, bude sa predlžovať aj čas, ktorý v tejto polohe zotrváte:)