Päť „základných“ jogových pozícií, na ktoré by sme nemali zabúdať

Ak ste prešli na „pokročilé“ pózy jogy, nezabudnite na tie, ktoré vás tam dostali. Udržiavanie základných pozícií vo vašom cvičení vám pomôže posilniť vašu prax a naďalej zlepšovať v precvičovaní asán.

pozicie joga yogami-sk_uprava

V určitom okamihu, ako už dlhší čas cvičíte jogu, začnete sa orientovať aj na zložitejšie pózy a základy začnete brať ako samozrejmosť. Keď sa dokážete udržať v stoji na rukách, je ľahké zabudnúť na to, ako dlho vám trvalo udržať rovnováhu v pozícii stromu.

Keď však do svojho jogového repertoáru pridávate ďalšie ásany, chcete pokračovať v precvičovaní pozícií, ktoré vám pomôžu sa tam dostať. Základné pózy, cvičené so zámerom a integritou, sú stavebnými kameňmi pre všetko ostatné.

Prečo sú základné jogové pozície dôležité?
Keď sa naša prax v joge vyvíja, môžeme mať tendenciu prejsť do mentálneho „autopilota“. Nemyslíme potom na všetky komponenty, ktoré tvoria tvar a držanie tela.

Čiastočne je to preto, že pózy sa stanú druhou prirodzenosťou, keď si ich dostatočne precvičíte.  Kľúčom je nestratiť zo zreteľa detaily „ľahkých póz“, ktoré podporujú zložitejšie. Venovanie pozornosti základom vám pomôže vyhnúť sa zraneniam a udržať si pevný základ pre všetky pózy.

5 základných jogových pozícií, ktoré budujú pevné základy
Nasledujúce základné jogové pozície vám môžu pomôcť vybudovať si pevné základy pre vašu prax.

1. Strom (Vrkšasana)
Keď sa rozhodnete na sebe pracovať a prídete na prvú hodinu jogy, medzi prvými pózami, s ktorými začnete budete práve pozícia stromu, ktorá pri udržiavaní rovnováhy vyžaduje, aby ste používali brušné svaly a zapájali trup.

poza strom1

Keď v pozícii stromu nájdete rovnováhu, silu a otvorenie bokov, získate tým aj to, čo budete potrebovať pre náročnejšie pózy ako je napr. Eka Pada Koundinyasana (otvorením bedra do strany a zdvihnutím kolena pripravíte telo na túto pózu).

Účinky pozície: Zlepšuje našu rovnováhu a koncentráciu a pomáha nám so správnym držaním tela. Vďaka nej sa zvyšuje flexibilita našich členkov, kolien i bedier. Zároveň funguje ako prevencia pri artróze a reumatizme kĺbov. Celkovo posilňuje dolné končatiny. Medzi ďalšie benefity patrí uvoľnenie nahromadeného napätia v oblasti brucha (zabraňuje vzniku brušnej prietrže) a pomáha pri poruchách krvného obehu. V neposlednom rade zlepšuje psychickú kondíciu, upokojuje myšlienky a zvyšuje sebavedomie.

2. Predklon v sede (Paschimottanasana)

Póza Paschimottanasana nazývaná aj kliešte, je polohou aktívneho predklonu so spevnenými nohami a  napriamujúcou sa chrbticou. Vyžaduje schopnosť trpezlivého a cieľavedomého smerovania k zvolenej forme. Trpezlivosť a cieľavedomosť sú duševné vlastnosti, ktoré prostredníctvom tejto pozície získavajú na kvalite a posilňujú tak človeka pre každodenné úlohy.

Precvičovanie tejto pózy nám pomôže dosiahnuť maximálne predĺženie nôh v Utthita Hasta Padangusthasana (prednoženie v stoji) a Urdhva Prasarita Eka Padasana (rozdelenie v stoji). Rovnako aj Svarga Dvijasana a Tittibhasana vyžadujú dĺžku hamstringov, ktoré rozvíjame práve v tomto prednom zhybe na podložke.

yoga-asana-seated-forward-bend

3. Motýľ (Baddha Konasana)

Pozícia motýľa otvára vaše boky a poskytuje vám silné pretiahnutie vnútornej strany stehien, čo je dobrá príprava na Malasana (Pózu venca), ako aj na pozície otvárajúce boky, ako sú Virasana II (Bojovníka 2), Bakasana (Žeriavu) a Pozíciu Bohyne.

bound-angle-yoga-pose pozicia motylik_yogami-sk

Sklopenie dopredu a zapojenie brušných svalov v Bound Angle vám tiež pomôže pripraviť sa na náklon a zdvih, ku ktorému dôjde, pri cvičení pozície Bhujapidasana.

Účinky pozície: Pozícia motýlika blahodárne pôsobí na celú našu chrbticu, ktorú preťahuje a posilňuje. Na bedrá, ktoré roztvára, a na vnútorné a zadné svaly stehien. Priaznivo pôsobí na lymfatický systém a pomáha ho rozprúdiť. Energeticky pôsobí na prvú a druhú čakru, múladháru a svadhišthánu. Zároveň  posilňuje orgány v brušnej dutine, napomáha k ich prekrveniu a dovoľuje nám sa zhlboka do brucha nadýchnuť. Posilňuje obličky a močový mechúr a odbúrava stres.

4. Široký stoj rozkročný (Prasarita Padottanasana)

Táto poloha zahŕňa natiahnutie nôh, natiahnutie slabín a predklon dopredu, ktorý sa používa na vstup do Tittibhasany (Pózy svetlušky). 

prasarita-padottanasana_yogami-sk

Pohyb pre predklon vychádza z bedrových kĺbov a panvy. Práca v bedrách a ramenách so sebou prináša proces očisťovania emócií na úrovni podvedomých zatuhlín. Pravidelnou praxou tak ovplyvňujete základy od chodidiel k panvovej oblasti, cez ktorú prenikáte do svojej animálnosti a ukotvenia sa v živote.

Účinky pozície: Pretiahnutie zadnej strany dolných končatín a chrbta, zlepšenie hybnosti bedrových kĺbov a prúdenie lymfy, stimulácia mozgu a zbystrenie zmyslového vnímania, podpora tráviacej sústavy, pečene, žalúdka a sleziny, vhodná proti zápche a plynatosti, podľa polohy paží rozvoj hybnosti ramien.

5. Póza Sfingy

Niekedy sa nazýva aj Salamba Bhujangasana, toto jemné ohýbanie chrbta pripravuje vašu chrbticu a svaly chrbta na ďalšie pózy, ktoré vyžadujú predĺženie chrbtice, ako je Bhujangasana (póza kobry) a Salabhasana (póza kobyliek).

AdobeStock_193776092

Podopretie sa na predlaktiach v Sfinge vám môže poskytnúť príležitosť vytvoriť si viac priestoru pozdĺž chrbtice. Ak ste ako väčšina ľudí, máte väčšiu pohyblivosť v dolnej časti chrbta ako v hrudnej chrbtici. V Sfinge si môžete precvičiť rozvoj rovnomerného oblúka po celej dĺžke chrbtice. Táto póza jemne natiahne prednú časť tela. Keď príde čas vstúpiť do Ustrasany (pózy ťavy), Urdhva Dhanurasany (póza smerujúceho luku/kolesa) alebo Dhanurasana (póza luku), získate prístup k ohybnosti, vďaka ktorej bude môcť začať realizovať aj tieto zložitejšie asány.

Účinky pozície: Poloha sfingy predstavuje jednu zo základných záklonových polôh. Tie majú množstvo pozitívnych účinkov. Uvoľňujú napätie v oblasti srdca, pomáhajú zbavovať sa úzkostlivých stavov, zvyšovať sebavedomie a podporovať pozitívny náhľad na seba samého aj na svoje okolie. Záklony tiež kompenzujú predklony, ku ktorým sme vplyvom sedavého života často nechcene nútení. Na rozdiel od nich, keď sa chúlime do seba a zatvárame sa pred svetom, nás učia otvárať sa tomu, čo život prináša, a reagovať na to hrdo a čestne.